Koła ABEC11 Flashback 70’s | Recenzja | Konrad Sobota

Setup of the Week #9 – Hałasek
30 sierpnia 2016
Setup of the Week #10 – Maku
6 września 2016

Koła ABEC11 Flashback 70’s | Recenzja | Konrad Sobota

Firma ABEC 11 jest dość rozpoznawalnym brandem, jeśli chodzi o skateboard czy longboard i tworzy produkty, które cieszą się niezłym zainteresowaniem. (((((dodatkowo ogarniająca chyba każdy aspekt swoich kół, od slajdu po koła do downhillu czy bowla. )())))) Długo szukałem koła do freeride’u z mocnym slajdowym zacięciem i mój wybór padł akurat na model Flashback 70’s w twardości 84a, który znalazłem na grupie Longboardowy Stadion 10-lecia. Jako ciekawostkę dodam, że firma była jednym ze sponsorów filmu Lords Of Dogtown i wyprodukowała koła do desek widzianych w filmie.

product_Abec11-70mm-Classic-Flashbacks-(Set-HD)

Specyfikacje

Średnica – 70 mm
Szerokość – 48 mm
Contact Patch – 43 mm
Twardość- 75a, 78a, 81a, 84a
Rdzeń – sidest
Krawędź – okrągła
Powierzchnia – gładka
Kolor – zielony lub bursztynowy

(kiedyś była też specjalna edycja niebieskich)

product_2016-Abec-11-Flashback-Amber-(Set-HD)

Pierwsze wrażenia

Koła mają mocno oldschoolowy vibe, widać to od razu po wyciągnięciu z folii. Wygląd jest stylizowany na lata 70-te, jak sama nazwa wskazuje – jest mała pacyfka i hipisowska czcionka. Jak dla mnie od strony wyglądu – bomba. Uretan ma klasyczny zielony kolor, który jest znakiem rozpoznawczym ABEC11. Koło ma 70 mm średnicy, 43mm contact patch i do tego rdzeń w położeniu sideset (wysunięty najbardziej do zewnątrz koła). Koła mają slicka (gładką powierzchnię) – na początku wydawało mi się to dziwne, bo były to moje pierwsze koła bez stonegroundu (czyli fabrycznego „złamania” koła). Ja wybrałem twardość 84a, a są jeszcze dostępne bardziej miękkie 81a, 78a i 75a.

14114730_1143214105759600_1616531705_o

Wrażenia z jazdy

Kiedy pierwszy raz założyłem je na deskę nie spodziewałem się aż tak fajnych kół.
Pierwszy zjazd zakończony slajdem poszedł ciężko. Koło na początku dzięki slickowi zdecydowanie trzyma się nawierzchni i mocno gripuje. Dopiero po zrobieniu kilku colemanów koła zaczęły pokazywać swoje prawdziwe oblicze, i szczerze powiem – bardzo pozytywne! Po przełamaniu Flashbacki w slajdzie bardzo fajnie pracują, czuć kontrolę nad driftem, zarówno podczas wchodzenia jak i wychodzenia z niego. Feeling tego koła jest buttery – maślany. Na suchym asfalcie są bardzo przewidywalne, natomiast na mokrym choć w trakcie normalnej jazdy nie dzieje się nic specjalnego, to ABEC są mocno nieobliczalne podczas slajdów na mokrej nawierzchni.

Koło po trzech tygodniach slajdowania zaczęło się stożkować, co jest nieuniknione w ustawieniu rdzenia typu sideset. Nie flatspotują się, przynajmniej mnie się nie udało. Uretan w formule classic i twardość 84a daje bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie, dzięki czemu jeżdżąc prawie codziennie przez dwa miesiące koła straciły tylko 3/4 mm. Niestety, tak twarde koło może się chipsować, więc nie polecam tak twardego ogumienia na miasto, bo boki i krawędzie mogą zostać trochę obgryzione.

14114645_1142598289154515_2067442705_o

Jeśli chodzi o jakiś szybki freeride koła powinny się bardzo dobrze nadawać, szczególnie w wersjach o niższym duro

Kilka razy traciłem kontrole nad deską, przez tą właśnie bardzo specyficzną formułę uretanu od Abec11.
Jednak stożkowanie to tylko jedyny problem jaki zauważyłem.

Podsumowanie

ABEC 11 Flashback 70’s jako koła na freeride i slajdy polecam je każdemu, kto już slajdy potrafi. Nie są to zdecydowanie koła na naukę slajdów od podstaw, bo dopiero po ich przełamaniu zaczynają dobrze latać bokiem. Od slajdów będą się stożkowały jak każdy sideset, ale tak naprawdę to ich jedyna wada. Dodatkowym atut jest możliwość wyboru spośród 3 twardości. Niestety w Polsce Flashbacki są jak na razie niedostępne, ale zapytajcie dobre duszki ze sklepu SzopaSzopa albo Hellboard’s – na pewno jakiś komplet będzie sprowadzony specjalnie dla Was.

Przypis redakcji – ABEC 11 Flashback to kultowe koła do slajdów, kiedyś podstawowe narzędzie do ich nauki. Zobaczcie – poniżej macie jeden z najważniejszych poradników do standup slide’ów =)

Opis ridera

Konrad Sobota – urodzony w Częstochowie, studiujący w Warszawie skejt, który przesiadł się na longa. Uwielbiam slajdy i freeride. Na longu śmigam pierwszy sezon, ale totalnie złapałem zajawkę. Koła jeżdżone były na trakach Paris V2 50st i dwóch deskach – Airflow Bracket oraz Alternative Snowfinch 2014.

Zielony
Do południa leczy cudze rany, po południu łamie swoje nogi

Dodaj komentarz