Koła na longboard – jak wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem

#11: Będziesz się rozgrzewać – felieton
18 grudnia 2014
Nowy deck Zaka Maytuma – Madrid 2015 Anvil
20 grudnia 2014

Koła na longboard – jak wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem

Źródło - reddit

Koło, niby taka prosta rzecz, a temat bardzo rozległy. Możemy przebierać w dużych i małych kołach, szerokich i wąskich, twardych, czy miękkich. Zależności jest tyle, że można stracić głowę. Poniższy poradnik nakreśli Wam podstawowe zagadnienia związane z kołami.

Koła robione są z poliuretanu. Trzeba pamiętać, że poliuretan to nie jeden związek chemiczny, a ich grupa, czyli może być jego wiele odmian/mieszanek. Co za tym idzie koła będą się od siebie różnić zależnie od producenta, tak właściwościami jak i jakością.

Rozmiary – Diameter
Zacznijmy od średnicy – najpopularniejsze koła oscylują w rozmiarze 49mm-83mm. Te używane w longbaordzie mają średnicę 65-83mm. Rozmiar koła ma znaczenie: mniejsze będą się szybciej rozpędzać, natomiast na dużych możemy rozwinąć większą prędkość. W zależności od dyscypliny jaką będziesz uprawiać wielkość koła będzie odgrywała ważną rolę. Jeżdżąc po mieście szukaj kół w granicach 65-75mm. W dancingu 65-70mm. Downhill – 75mm wzwyż, friride – 70mm wzwyż.

size-wheels-longboard

diagram-longboard-wheels-diameter

foto od warehouseskateboards.com

Szerokość koła – Contact Patch
Może dochodzić rozmiarem nawet do średnicy koła, szersze są rzadkością. Większy contact patch zwiększa przyczepność koła lecz powoduje większe opory. Myśląc o szerszych, mówimy o kołach 55-70mm. Węższe mają mniejszą przyczepność, i mniejsze opory tarcia, dlatego są używane m.in.przy slide’ach. Zwykle takie koła mniej ważą, przez co wykorzystywane są do crusingu i dancingu.

skateboard-wheels-contact-patch

foto od warehouseskateboards.com

Twardość – Durometer
Jest wyrażana w skali Shore’a najczęściej typem A. Twardość kół zaczyna się od około 75a (najbardziej miękkie), a dochodzi nawet do 101a+ (najtwardsze). Do longboardów mocuje się kół do twardości około 86a, wyższe twardości używane są w skateboardach.  Twardsze koła będą gorzej trzymać się nawierzchni, ale to nie oznacza ze bardzo miękkie koła będą się najlepiej trzymać. Tutaj dochodzą inne zmienne, choćby rodzaj nawierzchni po której jedziemy. Natomiast przy zakupie warto mieć z tyłu głowy tą zależność.
Optymalna twardość to około 78-83a, którą należy dopasować do wagi i indywidualnych preferencji. Często mylnie uważa się że tylko twardość koła decyduje o przyczepności,  równie ważne jest z jakiego uretanu wykonane są koła. Dlatego niektóre firmy produkują koła z wielu rodzajów uretanu, z przeznaczeniem np. do downhill lub slide.

 

Rdzenie – Core
Czyli felga koła. To w nich siedzą łożyska. W twardszych kołach nie stosuje się rdzeni, ponieważ są wykonane z wystarczająco twardego uretanu. Można wyróżnić dwa rodzaje rdzeni – takie, których nie widzimy, ponieważ są całkowicie zalane uretanem, oraz takie, które wyraźnie widać. Rdzenie polepszają płynność podczas robienia slide’ów, oraz równomierność zdzierania się kół.

rdzeń koła

foto od stokedskateboards

Kształt krawędzi – Lip
Wyróżniamy dwa podstawowe kształty krawędzi koła, tzn. może ona być ostra lub zaokrąglona. Ostra krawędź zwiększa przyczepność, natomiast zaokrąglona polepsza płynność slidów oraz łatwość z jaką możemy w niego wejść (zainicjować). Łożyska w kole mogą być umiejscowione po środku koła (center-set) lub być przesunięte w kole w taki sposób, że więcej koła będzie poza deską (off-set). Koła z większym offsetem mają większa tendencję do stożkowania się w miarę ścierania, natomiast gdy koła centerset zaczynają się stożkować to można je obrócić o 180 stopni, co zapobiegnie temu zjawisku i pozwoli równomiernie ścierać koło przy robieniu slide’ów.

longboard-wheels-edge-beveled longboard-wheels-edge-rounded longboard-wheels-edge-square

 

 

 

 

 

 

 

foto od warehouseskateboards.com

Jak dobrać koła?

  • Optymalna twardość dla longboardu to 78-83a.  Twardość powinno się dobrać do naszej wagi, twardsze dla osób cięższych, miękkie dla lżejszych. Ale nie ma co przesadzać z twardością, np. 86a to zbyt twarde koła dla początkującego.
  • Pierwsze koła. Szukajcie kół o takich właściwościach: duro 77a-81a, nie szerokie, z zaokrągloną krawędzią, o średnicy 68-72mm.
  • Dancing: zaokrąglona krawędź, nieduży contact patch 30-45mm, średnica 64-72mm.
  • Downhill: krawędź ostra,  contact patch 50-60mm. Średnicę koła dobieramy w zależności od trasy: gdy trasa ma dużo zakrętów i mało prostych najlepsze będą koła 70-75mm. Dla mistrzów długich prostych polecamy koła 75-80mm. Optymalna twardość to około 80a.
  • Push < 75mm+, mały contact path. Przy czym ważniejszym parametrem jest średnica koła. Jeśli koło jest mniejsze musimy częściej się odpychać, i rozwiniemy mniejsza prędkość. Zaletą dużych kół jest większa prędkość max.jaka możemy rozwinąć, oraz łatwiej jest ją utrzymać, mogąc jednocześnie rzadziej się odpychać.
  • Crusing, czyli jazda po mieście – Koła 65-75mm. Jednak przy tym wątku odsyłamy do innego artykułu—> klik

Poniżej przedstawiamy ciekawą infografikę ze wszystkimi potrzebnymi informacjami dotyczącymi kół.

Jeżeli macie pytania odnośnie kół, piszcie w komentarzach

koła na longboard - infografika

 

Więcej na temat kół i specyfikacji technicznych dowiecie się czytając artykuł Marcina Piwnika: Koła na freeride / slajdy

 

Dodaj komentarz