Porady

O łożyskach

Łożyska to jeden z najważniejszych elementów naszego longboardu – to właśnie dzięki nim kręcą się nasze kółka. Dziś kilka faktów i mitów właśnie o nich.

Standardowo łożysko składa się z kilku elementów – pierścienia wewnętrznego, pierścienia zewnętrznego, kulek, koszyczka utrzymującego kulki oraz osłonek.

bearing_exploded-lg

Taki jest standard – po dwa łożyska na jedno koło, czyli łącznie osiem łożysk na deskę. Oznaczenie rozmiaru to 608ZZ.

trzy rodzaje osłonek – gumowe, metalowe rozbieralne i metalowe nierozbieralne. Dwie pierwsze można zdejmować z łożyska, ostatnie są na stałe przymocowane do pierścieni.

pobrane

Fot. stokedskateboards.com

Dodatkowymi elementami potrzebnymi przy łożyskowaniu deski są: speedringi (specjalne podkładki) oraz spacery (tuleje).

Bearing20spacer2

Fot. www.skateboard-city.com

Obu tych elementów niestety nie można zastąpić żadnymi odpowiednikami ze sklepów metalowych czy budowlanych. Speedringi zapobiegają tarciu osłonek o hanger czy nakrętkę (axl nut), a spacery zapobiegają tarciu wnętrza łożyska o rdzeń koła i pozwalają na ciaśniejsze dokręcenie koła.

Ponieważ longboardziści często muszą zmieniać koła stronami (nierówne zużycie koła podczas slide’owania), warto zainwestować w łożyska zintegrowane. Jeden taki wynalazek posiada w sobie łożysko, speedring oraz pół spacera. Pozwala to na szybki serwis kół bez potrzeby martwienia się o łatwo ginące podkładki czy tuleje. Takie łożyska ma w swojej ofercie wiele firm – Zealous, Biltin, Bear, Free, Magic, Amphetamine, Hoodoo, Seismic,  a od niedawna także R.A.D..

builtins-bearings-zealous-vs-tekton-vs-biltins

Fot. www.le-boulon.com

Ważną kwestią jest smarowanie. Firmy używają do tego olejów maszynowych lub smarów. W kilku słowach o różnicach – oleje zapewniają mniejsze tarcie, jednak łatwiej się wypłukują i trzeba takie łożyska co jakiś czas naoliwiać. Smary dają nieco większe tarcie, jednak nie trzeba tak często serwisować łożysk.

pobrane (1)

Fot. Bones Bearings

Dodam, że niektóre firmy chwalą się tym, że do swoich łożysk stosuje smar z nanocząsteczkami, które wnikają w mikropęknięcia i dodatkowo wzmacniają kuleczki. Ile w tym prawdy – nigdy się nie dowiemy.

Kolejnym ważnym tematem jest skala ABEC. Na poniższym filmiku Rat Vision tłumaczą nam do czego ona służy. W skrócie – skala ABEC odnosi się tylko do dokładności zrobienia łożyska. Nie mówi nic o ich szybkości, wytrzymałości, charakterystyce – czyli nie powinniśmy się nią kierować przy wyborze łożysk. Łożyska ABEC 9 wcale nie muszą być szybsze niż ABEC 7 czy 5. To samo tyczy się napisów Swiss – to tak naprawdę nic nie znaczy.
P.S.: ABEC 11 to firma, nie poziom w skali =]

Kulki – stalowe czy ceramiczne? Teoretycznie ceramici są szybsze, wytrzymalsze, nie rdzewieją i „same rozbijają brud”. Same kulki nie rdzewieją, ale reszta łożyska już może – więc tutaj producenci mijają się z prawdą. Jeśli takie łożyska są szybsze niż tradycyjne, to różnica jest na tyle minimalna, że nie warto przepłacać. Duża część czołowych zawodników jeździ na tradycyjnych łożyskach i wygrywają zawody – liczy się technika, a nie cena osprzętu.

Serwisować czy nie? Jak już kiedyś pisaliśmy, są dwie szkoły – jedna każe wymieniać łożyska jak przestaną się kręcić, druga radzi czyścić je i smarować. Nie będziemy tutaj rozstrzygać, która jest lepsza – jednak jeśli chcecie poznać swój sprzęt, o serwisowaniu łożysk poczytacie w tym artykule -> Jak wyczyścić łożyska?.

Jeszcze jedna sprawa – niedawno Rat Vision dodali klip na swój kanał Youtube, w którym odpowiadają zgodnie ze swoją wiedzą na najczęściej padające pytanie – które łożyska są najlepsze. Twierdzą, że są to Oust Bearings, które jak zapewniają producenci zostały zaprojektowane specjalnie do skateboardingu. Tak samo – nikt do końca nie wie, ile to reklama, a ile prawda. Wiemy, że Rat Vision są rzetelni w swojej robocie i podchodzą wręcz z inżynierskim zacięciem do omawiania skateboardowego świata, ale to jeszcze nie powód, aby na potęgę ściągać tylko TEN JEDEN rodzaj łożysk.

Coś do dodania? Piszcie w komentarzach!


logo facebook design_1 100x100

logo instagram design_1 100x100 logo youtube design_1 100x100POS